Sibiřanka diktuje Tvořím obsah pro firmy & sdílím, jak to dělám

20 kruhů pekla při rozvodu

Nachystat svatbu je peklo, ale aspoň jste na to dva. Zato když se rozvádíte, je to sólový očistec. Mrkejte, co vás čeká, když se se svým “Ano, beru,” poněkud unáhlíte.

Osobní vsuvka: Ano. Jsem rozvedená. Ne, vykrádačka mého vlastního života je to jenom částečně, vybrané body jsem zažila, vybrané jsou fabulace. Ano, je to pro mě forma terapie.

 1. Předně se musíte smířit s tím, že jste slíbili něco, co neumíte dodržet. A to je docela facka pro sebedůvěru.
 2. Pak seberete koule a poprvé to řeknete nahlas. Přikrčte se, poletí talíře.
 3. Budete si rozdělovat věci. A děti. A psy, kočky a akvarijní rybičky. Přinejlepším půlka věcí, co jste ji brali za samozřejmost, je v hajzlu.
 4. Jo a taky si rozdělíte kamarády.
 5. Sbalit si všechny svoje saky paky trvá mnohem dýl, než si myslíte. A to už jich máte jenom půlku.
 6. Hledání bytu je vůbec na samostatný článek o pekle.
 7. Natož když si pak spočítáte svoje náklady na nový single život.
 8. Ze stěhování a vybalování nejspíš uděláte svůj první singlácký večírek. A z těch ráno zatraceně bolí hlava.
 9. Budete zírat, kolik jste měli společných účtů a předplatných. Které teď asi budete rušit. Líto vám jich asi nebude, ale v tom objemu je to opruz.
 10. Až si vložíte něco do kalendáře a přežijete hysterickou scénu exprotějšku, vynadáte si do debilů a konečně odsdílíte kalendář.
 11. Mamince vysvětlíte, že vnoučata se odkládají. Nebo že se teď budou častěji odkládat k ní.
 12. Co se týče špinavého prádla, před kamarády se ho snažítě prát minimum a před právníkem všechno. Obojí stojí dost přemáhání.
 13. Soudní stání cenu za zážitek roku asi nevyhrají.
 14. Musíte se naučit nechytat hysterák při stopadesátém odpovídání na otázku, co se stalo a proč už spolu nejste.
 15. Nebo taky při ujišťování vašich kamarádů, že se brzo najde někdo další.
 16. Teď se teprve ukáže, jestli dovedete vydržet sami se sebou.
 17. A co ve vás je, když přijde na večírky a one night stands.
 18. Před holkama stojí zásadní rozhodnutí, jestli se vrátit k původnímu příjmení, nebo už to doklepat s tímhle novým.
 19. Obíhat úřady kvůli dokladům, to je žůžo.
 20. No a nakonec tohle všechno stejně zapomenete a po pár měsících či letech vás začne cukat, že už jste dlouho neslyšeli Mendelhsona…
Zaujal vás článek? Ráda vám dám vědět, až vydám nějaký další. Přihlaste se k newsletteru.

Autor textu

Marie Háková (Grafová)

Jsem editorka a „social media copywriter“ (píšu na zakázku jako každý jiný copík, ale specializuju se právě na toto médium). Bloguju o tom, jak tvořím obsah, aby se i vám vymýšlelo a psalo lépe. Proč se mi říká Sibiřanka? Inu, zeptejte se průměrného Pražáka, kde leží moje rodné Beskydy…

10 komentářů

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 • Někdy to tak může dopadnout. Ale někdy to může proběhnout v klidu. Když si oba uvědomí, že spolu žít nemůžou, ale pořád se můžou respektovat a potkávat.

  Minimálně půlka bodů pak vůbec neplatí.

  • Díky za komentář, Martine. Jasně, že nemusí platit, a lidem, kteří si něčím takovým doopravdy procházejí, osobně přeju, aby všechno proběhlo co nejvíc v pohodě. Tenhle “jakože Čili Chili” počin popisuje klišé a archetypy, což je jeho podstata.

  • Rozvod v klidu = to stejné, co je popsáno výše, jak s podstatně větším potlačováním minimálně na jedné straně vztahu. Vím, že je to teď strašně IN, rozvádět a rozcházet se v dobrém, zůstat kamarády (když ne v životě, jak aspoň na Facebooku), chodit na stejné akce se stejnými lidmi jako dřív, dál spolu pracovat nebo podnikat… Ale proboha PROČ? Občas se něco posere. Ale je opravdu nutné se v těch sračkách matlat a říkat, že to vlastně tolik nesmrdí?
   K čemu je vůbec dobrý rozchod nebo rozvod v klidu, když nemáte děti?

  • Když jsou v tom děti, je to peklo skoro vždy, i když je to „v klidu“ – protože své peklo si většinou nosíme sami v sobě.

 • Za sebe doporučuju rozhodně vrátit se k původnímu příjmení. Když tím člověk prochází, přijde mu to jako ta poslední věc, kterou by měl ještě sílu řešit. Další roky je to ale věc, která se táhne s vaší identitou a neustále vám vrací v různých podobách před čumák věci, které už jste dávno mohli pustit z hlavy. Když se odříznout, tak se vším všudy.

 • S mojí současnou jsme podali žádost o rozvod ve stejný den. Já byl díky domluvě s mojí bývalou rozveden za tři měsíce, ale protože ženin bývalej nebyl ochoten akceptovat její návrh vyrovnání a sám žádné nenavrhl, protože zdržoval, doufaje, že si to žena rozmyslí, jejich rozvod trval přes rok. Jenže jsme otěhotněli a spadli tím do zvěrstva zvané (asi) “ochranná lhůta po rozvodu”, což znamenalo, že byl jako dceřin otec do rodného listu uveden bývalej. Museli jsme kvůli tomu absolvovat ponižujicí výslech na státním zastupitelství, výhodnou nabídku DNA testů (kterou se nám naštěstí podařilo obejít krevními testy) a dva soudy. Po roce a třech měsících od dceřiného narození jsem byl konečně do matriky zanesen jako otec já. Nikomu to nepřeju

 • Neveselé, ale je to tak.
  Skvělé je na to mít někoho, kdo chápe, třeba že tím prošel i on sám. (Nezaměňovat prosím s vyplakávacím ramenem opačného pohlaví.)
  Proto jsme taky s podobně “postiženými” přáteli rozjeli nekomerční kurz Začít znovu. Try to try it :-)

 • Milá S., mohu Vás ujistit že minimálně 15 z 20 kruhů platí i pro jiné druhy zesinglovatění než jen rozvod… #zkusenost

Sibiřanka diktuje Tvořím obsah pro firmy & sdílím, jak to dělám