Warning: getimagesize(http://stene.grafova.eu/wp-content/uploads/2011/05/papir-vs-kindle.png): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 522 Origin Connection Time-out in /data/www/17423/sibiranka_cz/www/wp-content/plugins/wp-open-graph/output.class.php on line 306
Sibiřanka diktuje Tvořím obsah pro firmy & sdílím, jak to dělám

Ještě jednou o Kindle aneb Proč studuju radši z papíru

Koupila jsem si analogovou knížku. Ke studiu jsou totiž mnohem lepší než elektronické. Kindle je výborný, ale jen pro beletrii a noviny.
tweetnuto 27. 5. 2011

Proč, proč?! ptali se mě na Twitteru.

Inu… Záleží na mechanice učení. Kindle je skvělý pro lineární konzumaci textu. Já se lineárně učit neumím, ale zato tak čtu knížky určené pro zábavu.

Papírové vydání Umberta Eca - Jak napsat diplomovou práci a otevřená čtečka Kindle se složkou beletrie
Dilema: Číst z papíru, nebo ze čtečky? Volím papírové studium a elektronickou zábavu.

Proč je (pro mě) studium na Kindle nepohodlné

Kindle postrádá možnost vizuální orientace v knize. Čtete stránku za stránkou a když se chcete vracet, buď mačkáte tlačítko pro listování, nebo znáte / tipnete si číslo strany.

Možná to tak vnímají jen lidé s fotografickou pamětí / ti, kdo jsou zatíženi spíše na vizuální dojem, ale papírová knížka má jednu (zatím) nenahraditelnou vlastnost: Můžete ji vzít do ruky a jedním pohybem se posunout o desítky stránek jinam, tak, jak vám radí odhad. Prostě VÍTE, ve kterém místě jste narazili na pasáž, kterou si chcete přečíst znovu. Při čtení beletrie se mi to stává jednou za uherský rok a tuhle UX klidně oželím výměnou za to, že čtečka je lehká a skladná. Při studiu listuju, vracím se zpátky a pak zase přeskočím kapitolu, porovnávám nové a staré informace. Listování mi pomáhá pochopit kontext. To je hlavní důvod mé studijní papírofilie.

Několik dalších postřehů na téma papírová vs. elektronická učebnice

 1. Kdyby elektronické učebnice měly přehledný obsah (tzn. byly funkčně členěny do kapitol a podkapitol), moje studijní papírofilie by výrazně polevila. Mohla bych totiž listovat po paměti, přeskakovat některé části a k jiným se vracet.

  Zapnutá čtečka Kindle s vydáním deníku Aktuálně.cz
  Takto je v Kindle zpracováno zpravodajství. Bylo by skvělé, mít takto přehledně uspořádané i učebnice.

  Mimo to bývají ebooky často špatně vysazené, jak vám vysvětlí Typomil. České e-knihy nesežene většinou jinak než pololegálně a kvalita pak často bývá děsivá. (Proč někdo naskenuje knížku a pak jednotlivé obrázky vloží do Wordu, to nepochopím.) Učebnice nejsou k sehnání prakticky vůbec.

 2. Mám ráda ruční poznámky. Pomáhají mi vytvořit si osobní vztah k látce a lépe pochopit to, co se z knihy učím. (Na gymplu jsem si velmi poctivě dělala zápisky z hodin a maturitní otázky jsem psala ručně. Z těch tištěných jsem se učila odhadem o 70% pomaleji. Nepočítám do toho čas investovaný do přečtení, pochopení a zpracování látky, díky kterému ale bylo výsledné učení rychlejší.)

  Kniha s poznámkami na okraji
  K textům, o kterých přemýšlím, si připisuji poznámky.

  Kindle umožňuje zapsat si k jednotlivým pasážím poznámky a ukládat „výstřižky“ (zvýraznit pasáže a uložit je do zvláštního souboru). Má to pár výhod a nevýhod:

  • Poznámky v papírové učebnici mám vizuálně svázané se zbytkem textu, samostatně mi jsou k ničemu.
  • Na Kindlí klávesnici se píše dost pomalu, trochu mě to rozčiluje.
  • Pokud po sobě nepřečtete ani nákupní seznam, jsou elektronické poznámky určitě lepší. :)
  • Kindlí výstřižky jsou podle mě super pro citáty a myšlenky, které nechcete zapomenout. Určitě by byly skvělé i pro bibliografické poznámky ve školních pracích, ale neumím si představit, jak bych je zaznamenávala (posuzující by byl asi nervózní z toho, že stránka nesedí oproti tištěnému exempláři). Taky mě trochu štve, že jsou všechny výstřižky (ze všech knih) uloženy v jednom společném souboru. Pro studium mi to připadá neobratné.
  • Edit: Problematiku výstřižků doplnil v komentářích Marek Prokop. Doporučuji přečíst.
 3. Uznávám, že vyhledávání v knize podle klíčových slov je killer feature elektronických verzí.
 4. Obsah tištěné učebnice svými poznámkami dotvářím. K myšlenkám právě čteného autora přidávám to, co znám už z dřívějška a souvisí to s tím, co studuju teď. Když mě praští do nosu nějaká nová souvislost, šup tam s ní. Do elektronické knihy se zasahuje jen stěží.
Zaujal vás článek? Ráda vám dám vědět, až vydám nějaký další. Přihlaste se k newsletteru.

Autor textu

Marie Háková (Grafová)

Jsem editorka a „social media copywriter“ (píšu na zakázku jako každý jiný copík, ale specializuju se právě na toto médium). Bloguju o tom, jak tvořím obsah, aby se i vám vymýšlelo a psalo lépe. Proč se mi říká Sibiřanka? Inu, zeptejte se průměrného Pražáka, kde leží moje rodné Beskydy…

9 komentářů

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 • Souhlasím. Beletrii nebo populární naučné knihy čtu z e-inku bez problému už dva roky, ale odborné knihy a učebnice zatím radši z papíru. 8-)

 • Ač IT fanda, díky za tohle shrnutí, občas se mě lidé ptají, proč mám i papírové knížky :-), tohle je hezké shrnutí. BTW v jednom seriálu říkali, že jsou fajn i haptické pocity při listování. hezky den

 • U me tohle prave funguje zatim spis naopak :) u odbornych knih na papiru brzo upada pozornost a zacinam usinat, coz u beletrie nehrozi… e-ink cteckam se tohle nejak dari eliminovat a ctu daleko rychleji…

 • Naprosto rozumím, Kindle sice ještě nemám, ale přesně nad tímhle jsem uvažovala při zvažování pro a proti e-knih. Ani z počítače se nedokážu učit, v papírech se líp orientuju a snadno si najdu, co potřebuju. Ručně psané poznámky v knížkách tedy nesnáším, to mi přijde jako zvěrstvo, ale ve vytištěných papírech si barevně podtrhuju hůř zapamatovatelné věci nebo termíny a většinou mi to pomůže… Takže úplně chápu :)

 • Jen technická poznámka k výstřižkům a k výhradě, že je nemáš svázané s původním textem, resp. že je máš ke všem knížkám v jednom souboru.

  Přímo na Kindlu si můžeš zobrazit výstřižky či poznámky jen k vybrané knize. Ještě praktičtější to pak je v Kindlu pro PC, i když je pravda, že mi tam dost chybí copy&paste. Naštěstí jde nahradit vyhledáním v Googlu a zkopírováním z hledacího pole.

  A pokud jde o ten texťák výstřižků, je formálně uspořádán tak, že vyfiltrovat z něj výstřižky z jedné knihy není pro geek girl jistě problém :-)

  Suma sumárum, docela často pracuji s odborným textem v Kindlu tak, že ho jen rychle procházím očima (odborný text=práce; kdo by se s tím zbytečně četl) a podtrhávám. Pak už skutečně čtu jen ty podtrhané pasáže.

  • Marku, díky za doplnění. S výstřižky pořád bojuju. A jak dokládám na fotce, je pro mě důležité i vizuální zpracování poznámek – kam je plácnu. Ale možná to z toho není zcela pochopitelné. Btw., to filtrování je pro mě španělská vesnice. :-O

 • Vysvětlení je jednoduché.

  Kindle má mizerný sw. Listování v knize jinak, než o jednu stránku je frustrující.

  On toho má Kindle mizerné více. Nasadil laťku hodně nízko. Přesto ho používám rád.

  Ale jednou přijde čtečka, která bude mít orientaci v textu a další funkce (jako organizaci v množství knih) vyřešeno slušně. Cokoli je lepšího, než má Kindle.

  I já nerad listuji na Kindle, protože ovládání Kindle při listování i dalším je děs a hrůza. To ovšem není vlastnost eknih ani čteček, ale prostě nemožnosti slušného ovládání právě Kindle.

Sibiřanka diktuje Tvořím obsah pro firmy & sdílím, jak to dělám