K čemu je (mi) Foursquare – pohled uživatele

Foursquare je geolokační „hra“. Checkujete (přihlašujete) se na místa, která navštěvujete, získáváte body a odznáčky. Táborové hry strike back – hezky v mobilní aplikaci. Foursquare je taky sociální síť. Místa, kde se checkujete, vidí vaši přátelé, a vy vidíte je. Předháníte se v počtu nasbíraných bodů a porovnáváte, kdo z vás má lepší / hezčí / exkluzivnější odznáčky. Ze všeho nejvíc je Foursquare průvodce životem ve městě, který píšete vy, vaši přátelé a lidé, kteří se pohybují na stejných místech.

Edit 2018: Článek je z roku 2011, o tři roky později 4SQ umřel, když se jeho tvůrci pokusili udělat z něj dvě různé appky.

Bohužel, při přenosu blogu ze staré domény jsem nevzala i obrázky. Tak zapojte fantazii.

Foursquare jako kanál pro propagaci představuji na našem firemním blogu.

Slovníček

Foursquare nemá a pravděpodobně nebude mít českou verzi. Běžně se používají původní anglické výrazy, případně jejich čengliš varianty. Pokud jim rozumíte, slovníček přeskočte.

 • 4SQ: Zkratka pro „Foursquare.“
 • Badge [bedž]: Virtuální odznáček, který uživatel dostane za určitou sérii checkinů.
 • Check-in [čekin], checknout se [čeknout se]: Přihlášení se na dané místo, prohlášení „Tady jsem.“
 • Mayor [major, mejr]: Člověk, který se na daném místě checknul nejčastěji ze všech v uplynulých 60 dnech. Občas se překládá jako „starosta.“
 • Tip [tip, pro Ostraváky typ ;)]: Poznámka, kterou u venue zanechali předchozí návštěvníci.
 • Special offer [spešl ofr]: Zvláštní nabídka poskytovaná na některých venues.
 • Venue [veňjů]: Místo, na které se lze checknout.

Foursquare radí, kam (ne)jít, co si (ne)objednat

Tips jsou asi nejužitečnější funkce 4SQ. Dlouhou dobu to byl jediný důvod, proč jsem jeho aplikaci trpěla v telefonu.

Každý uživatel může ke kterékoliv venue přidat svůj tip – užitečnou radu, která se vám hodí při rozhodování, kam jít, nebo co na venue dělat. Rozsah a kvalita tipů záleží na uživatelích (je to takový crowdsourcing), většinou fakt k něčemu jsou. V restauraci potěší tip, že risotto je opravdu na italský způsob, že to levné víno je překvapivě dobré a nebo naopak ať si nedávám steak, protože někdo přede mnou dostal vysušenou masovou placku. A protože si tipy můžete zobrazit ještě před tím, než někam opravdu přijdete, mohou být dobrým vodítkem při hledání místa pro schůzku nebo dobrého klubu na večer.

Co jsou tipy zač je hezky vidět třeba na profilu Bohemia Bagel.

Ukázka Foursquare Tips z Bohemia Bagel

Z tipů, které vás zaujmou, si můžete vytvářet i vlastní to-do list. Občas procházím tipy svých 4SQ přátel a taky tipy všech uživatelů k venues z okolí a ukládám si, co chci příště vyzkoušet.

Checkni se na Foursquare a získej odměnu

Osvícení majitelé barů, restaurací, obchodů… začínají objevovat kouzlo Foursquare a nabízejí special offers – zvláštní nabídky pro ty, kdo se chceckují. Někde mají bonus pro mayora, někde za každý x–tý checkin, někde za každý.

Odměna za každý checkin v Alze
Espresso zdarma pro mayora ve Friends Coffee House & doporučení podniku, co si objednat

Foursquare je hra pro chronické soutěživce

Za každý checkin získáváte body a můžete soutěžit (předhánět se) se svými 4SQ přáteli. Body se liší podle typu checkinu a počítají se za posledních 7 dní, každé ráno vás čeká nový urputný boj. :)

Obrazovka po checkinu. Sbírání bodů nutí uživatele, aby se při nejbližší příležitosti checknul zase.

Lovíme bobříky :) s Foursquare

Za určitou sérii checkinů, případně za určité okolnosti při checkinu, můžete získat různé odznáčky, tzv. badges. Přirovnala bych je k táborovým bobříkům, protože pokud vás 4SQ opravdu chytne, budete je s nadšením lovit a možná si i tak trochu nadbíhat k tomu, abyste je získali.

Můj oblíbený badge je Dog’s Best Friend (Nejlepší přítel psa). Získala jsem ho za 10 checkinů na „psích“ venues v průběhu 30 dnů. Mrkněte na seznam badges a jak je získat (anglicky).

Badges jsou veselé a hravé :)

Bonus na závěr: Jak Foursquare přinutil mého přítele…

…venčit psa opravdu s nadšením? ;)

Inu, založila jsem psí venčící venue kousek za naším domem, nahrabala checkiny a asi dva týdny spokojeně mayorovala (jsem zatím jediný 4SQ pejskař na sídlišti). Pak venue objevil David a začal se mnou soupeřit o mayora. :) Ať vyhraje ten lepší (kdo častěji venčí)! :)


Související články:


Chcete hrát Foursquare?

Potřebujete smartphone (ideálně Androida, iPhone nebo BlackBerry) a aplikaci, kterou si zdarma stáhnete. A taky odvahu být za podivína, který v každém baru, restauraci, parku, muzeu… vytahuje telefon a něco do něj ťuká. :)

Hodně štěstí, uvidíme se na některém z Foursquare day!

Titulní fotka: unsplash-logoJohn-Mark Smith

Zaujal vás článek? Ráda vám dám vědět, až vydám nějaký další. Přihlaste se k newsletteru.

Autor textu

Marie Háková (Grafová)

Jsem o 20 % nesnesitelnější než Lisa Simpson. Čtu, píšu, koukám kolem sebe, žiju a užívám si. Social Media Lead v agentuře Bubble (followbubble.com) & editorka Tchibo Blogu (tchiboblog.cz).

14 komentářů

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 • Minulý týden mi 4SQ pár lidí docela znechutilo, a sice když si místo boje o mayora založili vlastní nové venue, kde akorát přehodili pár slov v názvu…

  • To chápu, taky se s tím občas setkávám. Označím venue jako duplikát, pomyslím si něco o pitomcích a dál to neřeším.

 • 4SQ se dá přece používat i v hloupejch telefonech, přes mobilní verzi…lepší než drátem do oka, ni? :)

  • Dá, ale nic moc pohodlného to není. Proběhla kolem mě informace, že checkiny bez GPS lokace už se nepočítají do “boje o mayorství,” takže dumbphones ani nezmiňuji.

 • “checkiny bez GPS lokace už se nepočítají do boje o mayorství”
  Hmm, to je bohužel pravda. Nevíte někdo o aplikaci pro Nokii E50? Zkoušel jsem jich několik, ale žádnou nerozběhal, proto mi nezbývá nic jiného, než mobilní verze a ta mi nijak zábavná nepřipadá.

  Díky

  JF

 • jenže ony i ty hloupý telefony maj určenou polohu podle BTS, jestli už to ale nefunguje vysloveně bez GPS, to nevim
  a jak sem psal, lepší než drátem do oka, holt to neni pohodlný a mayoři možná nebudou, ale čekovat se “dá”

 • zkusil sem čekin přes foursquare.com/mobile a body mi připsal, takže imho funguje pořád stejně, body neuznává až od několika kilometrů stejně tak ani appka

 • no jak píšu, body sem dostal, +3, a hlášku že sem pořád mayor, takže se chová uplně stejně, jako aplikace, nic nenasvědčuje tomu, že bych neměl případný mayorství dostat…budu dál testovat

 • Ty body to dává pořád. Akorát když je to přes web, tak to hodí hlášku “Mobile web check-ins can earn you badges but not Mayorships”. Takže odznáčky a bodíky ano, mayora ale ne.