Sibiřanka diktuje Tvořím obsah pro firmy & sdílím, jak to dělám

Kindlem almaru nepodložíš

Když jsem před třemi lety psala maturitní slohovku, jedním z témat bylo: „Televizí almaru nepodložíš aneb Chvála tištěné knihy.“ Srabsky jsem si zvolila jiné, lehčí téma, které se dobře sypalo z rukávu. Ale tahle fráze mi zůstala v hlavě. A chtěla jsem jednou, až budu velká a chytrá a budou mě napadat velký myšlenky, napsat článek s tímhle nadpisem.

Abychom si rozuměli: Miluju tištěné knihy. Fetišisticky je zbožňuju. Jako správný úchyl nejdřív osahávám pevnou vazbu a tiše vzdychám. Rozevřu ji a přičichnu si. Někomu to možná nevoní, ale pro mě je to závan z rajské zahrady. A pak se do ní prudce ponořím. Zkrátka a dobře jsem tištěnýma knížkama posedlá.

(Což je možná důvod, proč pořád platím pokuty v knihovně. Prostě knížky nemůžu dát z ruky.)

Před dvěma lety jsem poprvé slyšela o Kindle. „Hahaha taková chobotina! Koho to zas napadlo, číst knížky z elektronické placky,“ zasmála jsem se a šla si zavzdychat k poctivé tištěné knížce.

Ticho. Pak si placku koupil Adam Javůrek, můj osobní hrdina na poli nových médií. Hm hm. Pak si ji koupil věčný kritik Artur, napsal o ní pozitivní článek a vnutil mi ji do ruky, ať si ji vyzkouším. Hm hm. Nesvítí to, písmenka vypadají jak právě vypadlá z tiskárny, je to roztomilé. Ale nevoní a tak… Rozhodla jsem se, že se neurazím, když mi Kindle někdo věnuje, ale že ho sama od sebe nechci.

Jak vám asi došlo, už ho mám.

Nevoní. Nešustí. Po rozbalení jsem seděla a smutně koukala. Zrovna jsem si přinesla úlovek z knihkupectví a tenhle měsíc jsem se chystala koupit si novou knihovničku. Fetišista ve mě se rozplakal nad rozplývající se představou polic plných knih. Právě mi ukradli to kouzlo okamžiku, kdy z hromady knížek vytáhnu tu, která má nejhezčí obal.

Protože… Kindle je přes to všechno boží. Čte se z něj skvěle a vůbec mi nechybí šustění a všechny ty pičičinky kolem. Cítím se provinile. Představa úhledné knihovničky se smrskla na sestavené collections ve čtečce. Jsem nevěrná vlastnímu fetiši.

Poslední pokus dokázat, že Kindle je fajn, ale tištěná je tištěná, byla snaha přečíst v něm nějakou trochu tlustší bichli. Aby mi začal chybět ten tiskofilní pocit, chápete. Přes víkend padl Cit slečny Smilly pro sníh, 415 stran v papírovém vydání. Snaha o diskreditaci Kindle skončila mým nadšením, že si můžu číst pro mě za mě vleže s čtečkou nad hlavou a nebolí mě ruce + třemi pasážemi uloženými ve „výstřižcích“. Kindle vyhrál.

Kniha ztratila podobu formy a je pro mě obsahem. A moje kindlejízda pokračuje knihou rozhovorů This is Not the End of the Book. (V češtině ji najdete pod názvem Knih se jen tak nezbavíme – přečtěte si poutavý úryvek.)

Tištěnky si budu z nostalgie nejspíš kupovat dál… A podkládat s nimi almary.

Související články odjinud pro čtenáře posedlé Kindle:

Užitečné odkazy:

 • amazon-kindle.cz: Asi nejkomplexnější web, který jsem našla v češtině.
 • kindly.cz: Nechte si každé ráno poslat noviny přímo do Kindle. České zdroje jsou zatím zdarma a návod, jak noviny získat, je dostatečně blbuvzdorný.
Zaujal vás článek? Ráda vám dám vědět, až vydám nějaký další. Přihlaste se k newsletteru.

Autor textu

Marie Háková (Grafová)

Jsem editorka a „social media copywriter“ (píšu na zakázku jako každý jiný copík, ale specializuju se právě na toto médium). Bloguju o tom, jak tvořím obsah, aby se i vám vymýšlelo a psalo lépe. Proč se mi říká Sibiřanka? Inu, zeptejte se průměrného Pražáka, kde leží moje rodné Beskydy…

12 komentářů

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 • Výstižně napsáno. Zažíval jsem podobné pocity. Je ale fakt, že knihy, které se mi na kindlu hodně líbili si hodlám pořídit i v papírové verzi.

  • @Radim: Jsme na tom podobně. Jednak je to pro mě forma poděkování (nemohu zaplatit za ebook, zaplatím za tištěnou knihu), jednak se přece jenom s pár knížkami budu chtít “poňuchňat”.

 • I když tohle téma jde zatím mimo mě, tak jsem nadšená z toho jak píšeš, takže jsem článek stejně zhltla :) baví mě to!

 • Jakkoli v poslední době skoro nemám kdy číst a před spaním mi po dvou stránkách padá kniha z ruky, jsem taky knihomilec, nová knížka mi taky vždycky voněla a krásná typografie je pro mě nejlepší umění. Knihovnu doma mám zvíci mnoha metrů čtverečních a dům bez plné knihovny nedokážu považovat za domov. Ale takovéhle úrovně fetiše nedosahuju – a navíc jsem dost pragmatik. Takže jsem poměrně rychle dospěl do stavu, kdy jsem si sám musel přiznat, že z iPadu se mi čte líp (Kindle máme taky, ale narozdíl od jiných mi vyhovuje, že v noci u čtení nemusím svítit a když u toho usnu, knížka se mi za pár minut sama zhasne a vypne :) – a už to dospělo do stavu, kdy si sice koupím knížku, ale pak si ji stáhnu do iPadu a čtu ji tam, protože tohle čtení je mi to prostě příjemnější a pohodlnější.

  (A teď se ke všemu objevily v iPadu magazíny. Respekt, Týden a další. A úžasně provedené. To už se k těm knížkám vůbec nedostanu.)

 • Pěkný článek :) – jsem také knihofetišista a stále jsem ve stavu, nebudu se zlobit když mi Kindle někdo dá, ale …. kniha na papíře, voňavá a šustivá, to je přeci kniha :)

  Jedna věc mne však zajímá – jak dostáváte zajímavé knihy v e-formě? Kupujete pouze amazonské? Co české originální (nejen) “klasiky”?

  • @McHa: Co se týče českých knih, dobře to popisuje Radek: http://myego.cz/item/amazon-kindle-dalsi-zkusenosti-a-knihy-v-cestine (na konci článku). Klasiku lze sehnat legálně, mj. i na webu pražské knihovny nebo na palmknihy.cz. Novinky zatím legální cestou získat nejde. Moc si přeju, aby některý český spisovatel vyzkoušel to, co před ním udělali hudebníci – dát své dílo na net (třeba v mobi) a nechat si ho zaplatit (třeba paypalem). U překladů zahraničních novinek nic podobného v nejbližší době nečekám…

   Zahraniční knihy kupuji na Amazonu. Říkám si, že jsem dost velká holka na to, abych netrvala na češtině :) Jsem např. moc spokojená s knihou o výcviku border kolií, která v češtině neexistuje a poštou bych si ji neobjednala (nemám dobré zkušenosti, pár zásilek se mi už ztratilo).

   Nemám nejmenší problém za elektronické knihy platit, pokud mi to někdo umožní.

 • Já tomu prostě nevěřím, Kindle nemůže být tak dobrý, jak se všude píše. Jsem typický knihomol, když se ocitnu v neznámém městě, vždy nejprve zamířím do knihkupectví. Zalézt si někam s dobrou knížkou je jedna z mých největších radostí. Dokud nebudu mít Kindle alespoň na týden půjčený, tak neuvěřím.

 • Miloš Němec: Já jako knihomol zamířím do knihkupectví a většinou odejdu s protaženým obličejem.

  Kindle je dobrý. Má své mouchy – například opravdu mizernou organizaci knih a nezvládnuté listování v seznamu knih. Nemožnost zadat na klávese český znak, takže vyhledávání slov v textu je poněkud.

  Kidnle má 30 kláves, ale trvá sadisticky na tom, že všechny akce uděláte přes menu, pak ještě přes nějaký dialog a přeskáčete x položek.

  Například po jailbreaknutí Kindle a instalaci fbreaderu je přepnutí mezi zobrazením na výšku a šířku zmáčknutí jediné klávesy R.

  Listování v knize, pokud jí nečtete stránku po stránace je v Kindle také nepříjemné. Dialog na skok jinam navrhoval opět sadista, který se vsadil, jak to udělat složitě a přes ruku.

  Ale přes tyhle věci je Kindle velmi dobrý. Cena někde mezi 2-3 tisíce Kč. Skvělé věci jsou měsíc výdrže bez nabíjení, z el. papíru se bezvadně čte a možnost prohlédnout web, nebo odeslat mail přes WiFi na cestách jako nouzovka není špatná.

 • Já sem dám pohled z druhé strany barikády. Je mi 23, knihy jsem nikdy nečetl. Povinnou četbu na střední jsem stahoval z internetu a naposledy jsem dal Lovce Mamutů nebo Honzíkovu Cestu :).

  Pak jsem si koupil Kindle. Asi se ptáte proč, já sám nevím. Prostě se mi ta “hračka” líbila :). Mám ho 4 měsíce a už jsem přečetl trilogii od Larssona, 2 anglické knhy (Restart, Start Small Stay Small) a ještě 1 český kousek. No a teď mám objednaný Nemesis od Jo Nesba v pevné vazbě.

  Takže si myslím, že Kindle je určitá cesta, jak tu dnešní mladou generaci zase trochu naučit číst :).

 • Vlastně první věc, co dělám, když přijdu poprvé k někomu do bytu, je to, že mu prolustruju knihovnu. :) Takže by mě zajímalo, jak chcete machrovat s knihovnou v Kindlu a jak ji já mám lustrovat. No? :)))

Sibiřanka diktuje Tvořím obsah pro firmy & sdílím, jak to dělám