Sibiřanka diktuje Tvořím obsah pro firmy & sdílím, jak to dělám

Moc a nemoc Twitteru

Můj vztah s Twitterem je něco jako býval vztah s tím klukem, který mohl být láska mého života, ale občas mě štval tak, že jsem brečela vzteky.

Odbočka pro nováčky

(Jestli netušíte, co je to Twitter, mrkněte na tenhle zhusta předpotopní, ale stále víceméně fungující článek, založte si účet a pár dnů se tam zkuste pohybovat. Pak se, prosím, vraťte, a dejte mi vědět, jak se vám tam líbilo.)

Screenshot 2015-12-25 01.34.15

Twitter je super, jenom bych mu občas dala facku

Twitter je vážně chytrý, vtipný a zajímavý.

Jenomže občas má pitomé móresy a nebo to prostě nezafunguje. To s ním pak nemluvím pár (tý)dnů.

Ale nakonec ho stejně zase pozvu na rychlý kafe a i když si to předem nepřipouštím, strávíme pak spolu klidně celou noc. Patří do mého života už sedmým rokem a vždycky jsme se k sobě nakonec vrátili.

»Krátké zprávy tříbí jazyk / Ale občas musíš vyškrtnout i pointu«

Někdy je to tak velký, že se to tam přes veškerou snahu nevejde. Tak použiješ mentální zkratku, vynecháš všechna Možná, Kdyby a Aby a… pak nikdo neumí říct, co by chtěl. Půlka čtenářů to nepochopí a druhá půlka ti vynadá za něco, co tam vůbec nebylo.

A ty se na ně nemůžeš zlobit. Protože když uděláš zkratku, každý si tu chybějící cestičku doplní po svém.

Na druhou stranu, občas bič 140 znaků náramně urychlí pointu.

A fakt mě baví ti, kteří ve třech větách vypráví mini příběhy a mezi tím hláškujou. Z těch, které možná ještě nefollowujete: @moc_chytry (hm, možná mi za tuhle zmínku uvaří kafe!), @nevtipna (panáka zelený?), @obejda (tak a tady s těma kamarádama přestanu), @zevloun, @nastynun, @obludik, @tyholky, @probubly, @semSuchar.

»Hromada zajímavých lidí / JENOMŽE Půlka z nich píše fejky«

Vždycky jsem brala Twitter jako takovou seznamku naruby. Nejdřív zjistit, kdo je debil a kdo mě zajímá, a s těmi vybranými se pak potkat doopravdy.

Ale narovinu: Být zajímavý za písmenkama ještě neznamená být zajímavý i bez nich.

✓ Odstranit to nejhorší
✘ Vybrat to nejlepší

Jo a taky mě nepřestává fascinovat, kolik lidí se považuje za románovou postavu a píše na Twitteru vlastní vymyšlený příběh o věcech, které se nikdy nestaly.

(Tlustá čára)

Díky Twitteru můžu sledovat, jak se rodí duhy a jednorožci u úžasných lidí, třeba: @JiriJerabek, @lenikrsova, @Pavlina_speaks, @AdamMarcan, @Trangova, @JirkaCh.

»V MHD je co číst / na druhou stranu: Knížky, bejby! Slib mi, že o tom budeš přemýšlet«

Když dlouhodobě vynechám Twitter, najednou se mi do života po kouscích nasouká celá knížka. Tečka.

Na druhou stranu, někdy je 140 znaků lepších než 140 stránek. Třeba: @Ottocopy, @renenekuda, @michaelmuzikova, @JeanneTrojan, @Yanka_Chacha.

»Něco jako designová kuchyňská minutka: Klidně se dá žít i bez ní, ale je hrozně hezká a občas se i hodí!«

Možná mi tyhle účty zabírají místo v timeline. Ale aspoň se nezaseknu hodinu na 9GAGu.

@SciencePorn, @SoVeryBritish, @cestina20, @Ptydepe, @OCD_Nightmares, @BrilliantAds, @OhWonka.

Životní láska, kámo

Znáte mě. I přes ta všechna Proti stejně nakonec vyhrají Pro. V twitterovém pravěku LP 2011 už to za mě shrnula Michelle.

Co na Twitteru milujete / nenávidíte vy a koho bych ještě měla sledovat?

(Jestli mi dáte víc jak 5 tipů k těm mým 300+ following, tak prosím i poukázku Více času na čtení Twitteru. Díkypěkně.)

Zaujal vás článek? Ráda vám dám vědět, až vydám nějaký další. Přihlaste se k newsletteru.

Autor textu

Marie Háková (Grafová)

Jsem editorka a „social media copywriter“ (píšu na zakázku jako každý jiný copík, ale specializuju se právě na toto médium). Bloguju o tom, jak tvořím obsah, aby se i vám vymýšlelo a psalo lépe. Proč se mi říká Sibiřanka? Inu, zeptejte se průměrného Pražáka, kde leží moje rodné Beskydy…

2 komentáře

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  • Všiml jsem si zajímavého fenoménu tweetování z telefonu. Jakmile mám k dispozici jen tu strašnou, prťavou, miniaturní, virtuální klávesnici, vejde se mi do tweetu úplně všechno a ještě se divím, že mi zbyly znaky. Ale jakmile mohu použít svou reálnou klávesnici (s extra rychlým psaním všema dvěma prsty), musím mazat. A když je opravdu krize, obětuju diakritiku. Lituju všechny Grammar Nazi, co nemohou.

    A jako poslední objev mám zkazky z Ikei od https://twitter.com/Madla_G

  • Vystihla jsi to úplně přesně! Je to fakt… S twitterem jsem začala docela dlouhou dobu zpět. A co se nestalo? Odešla jsem. Co se nestalo pak? Vrátila jsem se! A pak? Ano… odešla… a pak? Umřela. Na lajně, myslím, dýchala jsem jinak furt. No a teď jsem se tam zase vrátila. Jo. Chybělo mi to… je to (možná trochu krutá / hmm…. krůta?) pravda. :)

Sibiřanka diktuje Tvořím obsah pro firmy & sdílím, jak to dělám