Sibiřanka diktuje Tvořím obsah pro firmy & sdílím, jak to dělám

Proč se několikrát za hodinu dívám na telefon, i když nic nepotřebuju? Odpovídá kniha Neodolatelné

Kniha Neodolatelné od Adama Altera je jedna z těch chytrých syntéz, o kterých si millenials řeknou: „Ježiš, to je přesně o mně.“ I když vlastně mnohem víc mluví o drogách a dětech v Číně (ne nutně v souvislosti, ale možná ano).

Neodolatelné vyšlo v Hostu, ale bez váhání bych ji zařadila mezi melvilovský výběr.

Je rozdíl mezi feťákem a člověkem, který sjíždí Instastories?

Populárně-naučná publikace dost čtivě servíruje výcuc ze studií o závislostech. Bere to od Freudových poznámek o experimentech s kokainem přes pokusy na myších až po moji generaci s věčně vytaženým mobilem, i když vlastně nevíme proč. Behaviorální závislosti (závislost na chování) totiž podle citovaných zdrojů aktivují stejná centra mozku jako drogy, a tak se obojí dá zkoumat zhruba stejně.

Výsledky studií se v Neodolatelné prolínají s fun facts: třeba že Tetris vznikl jako vědecký projekt a při jeho testování přestala celá laboratoř na pár dnů fungovat. Díky tomu je čtení zábavné a i když vás čeká přes 280 stránek (a obří poznámkový aparát k tomu), nuda to rozhodně není. Aspoň ne pro mě a moji vnitřní Lízu Simpsonovou.

„Závislost léčí odcizení, osamělost a bolest“

Proč teda kontrolujeme mobil? Pravděpodobně z obdobného důvodu, proč třeba američtí vojáci ve Vietnamu ujížděli na heroinu a po návratu domů přestali nepochopitelně snadno: droga je vždycky náhražka za něco, ať už ta chemická, nebo behaviorální. Za lásku, pozornost, sebehodnotu, zábavu, za sociální ujištění. Právě proto je prý největší koncentrace teenagerů závislých na internetu právě v Číně. Politika jednoho dítěte vedla k tlaku rodičů na výkon a odcizení ve f2f kontaktu.

Poznatky z Neodolatelné zapadají do kolotoče dalších sond do fungování mozku; a souhlasím s poznámkou, že se skvěle doplňují s knihou Myšlení, rychlé a pomalé, která se soustředí na autopilota v hlavě vs. naše „racionální“ já.

Neodolatelné se mimo to hodně věnuje hrám, gamifikaci a chatování. Špikuje to psycho-marketingovými poznatky (když se při placení používá karta, lidé jsou ochotní platit 2× víc), rozborem, proč později nastartovaný Instagram vyhrál nad zdánlivě propracovanějším a dříve spuštěným Hipstamaticem (protože nabízel odměnu bez předvídatelného vzorce: nikdy nevíte, kolik srdíček fotka nakonec dostane) nebo citacemi starých virálů:

Několik ukázek jsem v průběhu čtení uložila do Stories na Instagramu. Najdete je tam uložené v Highlights.

Fakta bez návodu na „lepší život“

Odnesla jsem si hodně poznámek, které mi pomáhají porozumět vlastnímu mozku a občas taky situacím kolem mě. Stejně tak mi dala drobné „aha“ / „no jasně“ momenty pro moje markeťácké já. Přínos pro mě samotnou nad nimi ale dost výrazně převažoval. Bonusem je, že Adam Alter v knize nijak nementoruje a nikomu nevnucuje, jak má / nemá fungovat nebo pracovat. Místo toho zmiňuje různé postřehy, třeba že Steve Jobs nedovolil vlastním dětem iPad nebo co si autor myslí o „návodné“ knize Hluboká práce (před nějakou dobou jsem ji taky recenzovala). Co si z toho odnesete, to už je na vás.

Knihu mi poslalo nakladatelství Host, kterému tímto děkuji. Recenzi jsem jim za to neslíbila (to nedělám nikdy); s o to větší chutí jsem ji napsala.

PS: Co právě čtu & pár vět s aktuálními dojmy od letoška poměrně poctivě ukládám na Goodreads. Pokud vás to zajímá, dejte mi follow. :-)

Zaujal vás článek? Ráda vám dám vědět, až vydám nějaký další. Přihlaste se k newsletteru.

Autor textu

Marie Háková (Grafová)

Jsem editorka a „social media copywriter“ (píšu na zakázku jako každý jiný copík, ale specializuju se právě na toto médium). Bloguju o tom, jak tvořím obsah, aby se i vám vymýšlelo a psalo lépe. Proč se mi říká Sibiřanka? Inu, zeptejte se průměrného Pražáka, kde leží moje rodné Beskydy…

2 komentáře

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  • “Bohužel” jsem sledováním vlastního chování v poslední, psychicky náročné době, zjistil, že na facebooku trávím naprosto neskutečné množství času čtením naprosto neskutečných kravin, nemám odvahu tomu říkat prokrastinace, to je prostě už závislost. Z telefonu jsem si smazal appku facebooku a lezu na něj jen přes browser, je to aspoň trochu otravnější, ale když mám někde čas, ani toto nefunguje.

    Bohužel se z messengeru stalo “nové ICQ” a potřeba být online a všem odpovídat je pořád úplně stejná :(

Sibiřanka diktuje Tvořím obsah pro firmy & sdílím, jak to dělám