Warning: getimagesize(http://4.bp.blogspot.com/_dt3MFiPksmk/TP9e-mshQNI/AAAAAAAAAfs/Zpdi6nsVg7g/s1600/nobel2.jpg): failed to open stream: Permission denied in /data/www/17423/sibiranka_cz/www/wp-content/plugins/wp-open-graph/output.class.php on line 306
Sibiřanka diktuje Tvořím obsah pro firmy & sdílím, jak to dělám

Nobelova cena za blogování

Kdyby se rozdávala Nobelova cena za blogování, mám vcelku jasno, komu bych ji chtěla udělit.

Bára Šťastná

Laureát: Šťastný blog
Oceněn za: lepší náladu každý den

Bára Šťastná se rozhodla hledat štěstí (poetický nomen omen, což?). Zkouší tisíce různých způsobů a pak o tom píše. Ale jak! Právě proto ji čtu. Žádný návod z ženského časopisu nesahá ani po kotníky roztomilému vyprávění, jak s rodinou vyzkoušeli večer bez televize nebo „měsíc šťastnějšího jídla“. Bářin blog mi vždycky zvedne náladu.

Maminky postižených dětí

Laureáti: Autíček Jeníček, Sára a Jakub a spousta dalších…
Oceněni za: pohled do světa za zrcadlem

Všichni víme, že existují mentálně postižené děti, ale snadno se na to zapomíná. Čtu občas blog o autistickém Jeníčkovi a o Sáře a Kubovi s mukopolysacharidózou (ne, taky jsem do té doby nevěděla, o co jde) a nevím, jestli si jejich rodiče zaslouží nobelovku spíš za to, co se snaží zvládat, nebo za to, že o tom dokážou (takhle) psát.

Tomáš Hajzler & Adam Gebrian

Laureáti: Blog o svobodě v práci (Tomáš) a AG-ENT (Adam)
Oceněni za: ispiraci a jiný pohled na běžné věci

Tomáš a Adam píšou o různých věcech – Tomáš se věnuje svobodě v práci a svobodnému přístupu k životu, Adamova témata jsou architektura, umění a klišé. Oba jsem je poznala na jedné akci (WebExpo 2010) a oba mají na lidi podobný vliv: Ukazují úplně jiný pohled na docela běžné věci. (Adam je více metaforický, povídání o architektuře se dá často přenést i mimo ni. Tomášovo vyprávění o svobodě v práci si dokážete aplikovat i do mezilidských vztahů.)

Ada z Módního pekla

Laureát: modnipeklo.cz
Oceněn za: osvětu, kterou v ČR nikdo jiný nedělá

Nobelovku pro Adu za to, že už přes rok píše o módě a pořád drží ten správný poměr kritiky, rad a užitečného infa. Hlavně za to, že dělá osvětu v nošení správně padnoucích podprsenek a vysvětluje, jak se chovají různé oděvní materiály.

Pan Cuketka

Laureát: cuketka.cz
Oceněn za: gastro osvětu :-)

Zatímco Ada vysvětluje, jak se oblékat s vkusem, Pan Cuketka učí, jak se s vkusem najíst a napít. Tenhle blog naučil spoustu lidí jíst místo odpadků kvalitní a chutné potraviny / pokrmy.

Miroslav Motejlek

Laureát: motejlek.com
Oceněn za: první český blog, který se dokázal sám uživit

Motejlek je učebnicový příklad toho, čemu se říká nezávislá žurnalistika a monetizovaný blog. Přináší vlastní ekonomické informace a část obsahu je placená. Mně osobně nijak zvlášť nebere (jsem málo praktická na to, abych sledovala ekonomiku… zatím), ale mám čím argumentovat, když řeším online žurnalistiku. Všichni studenti IKS FSV UK by mu měli poslat bonboniéru.

Daniel Dočekal

Laureát: pooh.cz
Oceněn za: neuvěřitelnou kadenci velmi aktuálních článků

Nejspíš mi polovina z vás vynadá v komentářích a ta druhá právě zavírá článek, ale vážně – Dan dokáže chrlit neuvěřitelné množství krátkých článků o tom nejčerstvějším online dění a nejspíš drží český blogovací rekord co do počtu příspěvků denně.

Zaujal vás článek? Ráda vám dám vědět, až vydám nějaký další. Přihlaste se k newsletteru.

Autor textu

Marie Háková (Grafová)

Jsem editorka a „social media copywriter“ (píšu na zakázku jako každý jiný copík, ale specializuju se právě na toto médium). Bloguju o tom, jak tvořím obsah, aby se i vám vymýšlelo a psalo lépe. Proč se mi říká Sibiřanka? Inu, zeptejte se průměrného Pražáka, kde leží moje rodné Beskydy…

5 komentářů

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  • bezvadny napad:) a jak to tak u cen byva,ne vzdy se s vyberem da souhlasit. Takze: motejlek si na sebe rozhodne nevydela, natoz aby se sam uzivil, jeho stranky plati zakladatel centrum.cz.
    Ale jak rikam,Nobelovka za blog je fajn napad. Hezky den

  • Milá Marie, obrovskou radost jste udělala Vy mně! Zařadila jste mě do společnosti, které si opravdu považuji, a svým hodnocením jste mě úplně dojala. Díky!

  • Hezký nápad. Moje sestava laureátů by byla úplně jiná, ale to je celkem jedno. Na Báru Šťastnou jsem narazil naprostou náhodou před několika dny a její nápad s krátkými postřehy o tom, co ji dělá radost, se mi tak líbil, že jsem se ji rozhodl výhledově požádat o svolení použít to i na svém blogu. Nevím nakolik je to originální myšlenka, ale nikde jinde jsem to ještě neviděl.

  • o mukopolysacharidóze jsem četla kdysi v románu Z neznámých důvodů Zdeny Frýbové (dneska bych to už nikomu nedoporučila, ale jako vhled do biochemie to bylo docela dobré ;)), to ale neznamená, že jsem byla připravená na to, co uvidím – DVĚ děti s tou samou beznadějnou diagnózou, to je vážně krutá rána osudu.

Sibiřanka diktuje Tvořím obsah pro firmy & sdílím, jak to dělám