Sibiřanka diktuje Tvořím obsah pro firmy & sdílím, jak to dělám

Když chce OSVČ na mateřskou

Ne každá OSVČ to ví: i se živnosťákem můžete mít nárok „na mateřskou“. Má to dvě nevýhody: částka bude nižší než u zaměstnance a musíte pro to sama něco udělat. Ale hodí se zařídit si ji už proto, že bez nároku na mateřskou byste rodičovský příspěvek čerpala v té nejpomalejší variantě.

Jak to mají OSVČ s mateřskou? | Ilustrace: Alena Brunhilda Burneleit

Než se do toho pustím, vysvětlíme si pojmy. Mateřská je technicky vzato nemocenská, kterou nastupujete 8–6 týdnů před porodem, trvá kus po porodu a celkem na ní strávíte 28 týdnů (nebo méně). Po ní čerpáte rodičovský příspěvek, na nějž mají nárok všichni a jenom si určují, jak rychle ho vyčerpají (kolik z celkové částky jim bude chodit měsíčně).

Jako OSVČ vlastně na žádnou „dovolenou“ nenastupujete. Ale budete pobírat peněžitou pomoc v mateřství a rodičovský příspěvek, kterým pro zjednodušení místy budu říkat mateřská a rodičovská.

Mateřská (nemocenská): platím si nepovinné nemocenské pojištění, a pak dostanu pár tisícovek po dobu cca půl roku

OSVČ standardně nemají nemocenskou, a tím pádem ani nárok „na mateřskou“. Ale můžou mít obojí, pokud se přihlásí k dobrovolnému nemocenskému pojištění.

Když to udělají, a to ideálně dřív, než zabřeznou, nárok na tzv. peněžitou pomoc v mateřství (PPM) mít budou.

Na dobrovolné NP platíte nízkou částku v řádu stokorun (výše je individuální), což v měsíčním rozpočtu opravdu nebolí. Osobně jsem to udělala už dávno před tím, než jsme se o dětech vůbec začali bavit, protože žádná antikoncepce není 100% a přihlásit se k pojištění, až když zjistím, že jsem v tom, je pozdě.

Ke dni, kdy nastupuju na mateřskou, musím být pojištěná nejméně 270 dnů v posledních dvou letech, z toho v posledním roce 180 dnů. Protože nemocenská začíná už 8–6 týdnů před porodem, je tak nějak zřejmé, že kdybych čekala na dvě čárky, nestihnu to.

270 dnů je nějakých 38 a půl týdne. Těhotenství sice trvá průměrně 40 týdnů, ale to se počítá od prvního dne posledního cyklu. Že jste v tom zjistíte nejdřív o čtyři, pět týdnů později, a na mateřskou nastupujete nejpozději šest týdnů před předpokládaným porodem. Nejméně devět týdnů placení vám tedy prostě chybí.

Výše mateřské pro holky se živnosťákem není nijak závratná. S tím jsem se holt nějak smířila. Tak jako tak plánuju nepracovní prázdniny s miminem, a nedostávat během nich nic, nebo mít aspoň něco, je pořád pár tisícovek rozdíl.

Řešení pro OSVČkařky:

Platit (už před otěhotněním) dobrovolné nemocenské pojištění + co můžu, to si odkládat bokem.

Zálohy na NP se počítají z výše vašich záloh na sociální pojištění. Dostanete rozpětí, kolik minimálně a maximálně si na NP můžete posílat. A orientačně tolik, kolik platíte měsíčně na NP, tolik bude vaše denní dávka. Orientačně.

Pomohlo by zvednout si zálohy na socku?

Ano. Ale pokud pak PPM využijete, tak vám ten přeplatek nikdo nevrátí. Spočítala jsem si, že je lepší ty peníze, o které bych si sociální zvedla, strkat do polštáře, a to taky dělám.

Pomohlo by posílat vyšší NP, než kolik je moje maximum?

Ne. Zkusila jsem to. S penězi zacházeli jako s přeplatkem a do základu mi nic nepočítali. Následující jaro mi je vrátili.

Takže to máme mateřskou. Pro OSVČ mizernou, takže je lepší odkládat si i něco bokem, ale furt ještě za pár stovek dostanete po dobu cca půl roku nějakou tu tisícovku. Nejkratší možné čerpání je 6 týdnů od porodu, tedy šestinedělí.

Tak jak vám to vychází? | Ilustrace: Alena Brunhilda Burneleit

Rodičovský příspěvek: nárok mají všichni, ale kdo neměl mateřskou, bude čerpat nejnižší sazbu

A to pro mě byl druhý dobrý důvod, proč si dobrovolné nemocenské platit.

Pokud jste to s dobrovolným NP propásla, nebo těch pár kaček z PPM nechcete, můžete hned po porodu nastoupit „na rodičovskou“. Na uplynutí doby „jako kdybych na mateřské byla“ čekat nemusíte.

Jenom si prosím radši ověřte s účetní, že i když máte na mateřskou nárok, ale nevyužijete ho, můžete rodičovskou čerpat rychleji než 4 roky. To já nevím a info jsem k tomu nehledala.

Nárok na rodičovský příspěvek mají všichni. Délku, tedy rychlost čerpání, si můžete zvolit – ALE! jenom pokud jste měla nárok na mateřskou; pokud jste nárok na PPM neměla, budete čerpat automaticky v té nejnižší měsíční částce (rodičák na čtyři roky).

Jenom to má takový háček… Ilustrace: Alena Brunhilda Burneleit

Plus to má takovej hnusnej háček: výše rodičovského příspěvku nesmí být vyšší než měsíční mateřská. Tak to mě pos…

„Pro stanovení nároku a výše RP je rozhodující výše denního vyměřovacího základu pro stanovení PPM nebo nemocenského v souvislosti s porodem nebo převzetím dítěte.“
(zdroj)

Háček z háčku: máma může RP čerpat ve výši, jako by čerpal táta (= jako by byla jeho otcovská, kdyby na ni šel, i když na ni nešel). Takže pokud táta vydělává/fakturuje víc, vyplatí se to. Háček z háčku z háčku: to si ten táta musí taky platit dobrovolné nemocenské, a taky dostatečně včas. My to udělali. Tak doufám, že se nám ty háčky háčků z háčků vyplatí.

Pokud je táta zaměstnanec, je to o to jednodušší, RP většinou vychází slušný.

Řešení pro OSVČařky:
Spočítejte si, jak vysokou otcovskou by pobíral otec dítěte. Pokud je významně vyšší než ta vaše, domluvte se, aby si také platil dobrovolné NP (zaměstnanci nemusí) – pozor, pořád si pohlídejte těch 270 dnů! Rodičovský příspěvek pak můžete čerpat vy, ale v „tatínkově výši otcovské“.

A co podnikání?

Během „mateřské“ neplatíte sociální, zdravotní ani snad nic jiného, ale. Nesmíte fakturovat, nebo jako jo, ale činnost musí provádět někdo jiný. Kdybych měla kadeřnický salon nebo prodávala tonery, tak dobrý. Ale psaní, konzultace ani školení za mě nikdo neudělá. Proto počítám s tím, že během mateřské bude fakturovaný příjem 0. 

Z toho samého důvodu se u nás nevyplatí, aby na otcovskou šel můj muž. Měl by sice vyšší nemocenské = vyšší otcovskou, ale. Zaprvé u něj by PPM trvala jenom 22 týdnů (otcovská začíná až porodem, ne 8–6 týdnů před), takže absolutní částka od státu by o tolik vyšší než moje nebyla. A zadruhé by během těch 22 týdnů nemohl dělat, co dělá; a protože to dělá za víc peněz než já, nedává to pro nás smysl. Někomu se to ale vyplatit může.

Během pobírání rodičovského příspěvku („na rodičovské“) už podnikat zase můžete, a bude to vždycky vedlejší činnost (SVČ). To znamená nižší socku a zdrávku, yay! Pro mě to ale taky znamená, že i drobné práce by měly ty snížené zálohy pokrýt. Případně můžete živnosťák pozastavit a pracovat třeba na dohodu.

Já jsem si s tím docela lámala hlavičku, a vytvořila jsem si takovou tabulku. Možná bude až moc složitá, mně v tu chvíli smysl dávala. :-) Zkopírujte si ji a zneužijte, jak potřebujete.

V souhrnu:

  • Přihlaste se na dobrovolné NP, těch pár stovek vás snad nezabije. Bez toho vám nevypočítají mateřskou = budete mít hrozně malý rodičák.
  • Přihlaste se včas. Pamatujte na lhůtu 270 dnů v posledních dvou letech, z toho nejméně 180 dnů za poslední rok. Ano, přihlaste se ještě dřív, než kondomy šoupnete do šuplíku.
  • Co můžete, odkládejte bokem, protože PPM pro OSVČ je fakt jenom malá sranda proti tomu, co jste dřív fakturovala.
  • Uměle si zvýšit sociálku se nevyplatí. Platit vyšší NP než je vaše maximum není k ničemu. Pokud je táta taky OSVČ a vydělává víc, ať se k NP (včas) přihlásí taky, můžete mít vyšší rodičák.

Co ještě budoucím mámám se živnosťákem pomůže (a není to vždycky automatické):

  • Peníze na daně a doplatky si odkládám z každé jedné blbé faktury, nehoním to až před březnem. Tím pádem mě nerozhodí, že z toho, co vyfakturuju ještě v období před mateřskou, budu platit skoro o rok později daně a případně doplácet sociální/zdravotní: mám na to odloženo a ty peníze jsou nedotknutelné. (Ne, není to samozřejmost u všech OSVČ…)
  • Předem jsem si (kromě všeobecné rezervy) odložila ještě roční výši pravidelných výdajů na doménu, gApps, Fakturoid a další služby, které rušit opravdu nechci.

Nejsem účetní, všechno jsem čerpala z internetu (web sociálky a různé finanční servery, ale pořád je to jenom internet). Pokud se někde pletu, směle mě opravte v komentářích nebo na jsem@mariehakova.cz. Děkuju. Další tipy, doplnění a zkušenosti v komentářích jenom vítám! 

Zaujal vás článek? Ráda vám dám vědět, až vydám nějaký další. Přihlaste se k newsletteru.

Autor textu

Marie Háková (Grafová)

Jsem editorka a „social media copywriter“ (píšu na zakázku jako každý jiný copík, ale specializuju se právě na toto médium). Bloguju o tom, jak tvořím obsah, aby se i vám vymýšlelo a psalo lépe. Proč se mi říká Sibiřanka? Inu, zeptejte se průměrného Pražáka, kde leží moje rodné Beskydy…

Sibiřanka diktuje Tvořím obsah pro firmy & sdílím, jak to dělám