Sibiřanka diktuje Tvořím obsah pro firmy & sdílím, jak to dělám

Učila jsem se networkovat jako profík

Networkování mě děsí. Co když plácnu nějakou blbost? O čem se mám bavit s cizíma lidma? Kudy můžu utéct?

Podle Jeanne Trojan není normální jít za někým v obchodě a říct: „Dobrý den, já jsem Marie. Páni, vy jste si ale vybral krásné papriky!“ a proto je normální, že spousta lidí má hrůzu z: “Dobrý den, já jsem Marie. Jste poprvé na Jeannině workshopu?“

Bohužel je to potřebný skill.
Naštěstí se každý skill dá trénovat.
(Jeanne kdysi networkování nesnášela!)

Následují poznámky z workshopu Social skills for geeks (1. 3. 2012, HUB Praha). Nedozvěděla jsem se žádné kouzlo, ale naučila se, že lidi nekoušou. Dokonce jsou často ještě vyděšenější než já.

Proč networkovat?

Podle Jeanne vám networkování může přinést v zásadě 3 věci:

 1. Peníze (noví klienti, investoři, spolupracovníci, zaměstnanci…)
 2. Zajímavé kontakty („Hej, vím o někom, koho by tvůj projekt zajímal.“)
 3. Nové přátele

Fajn, souhlasím. Lidi, kteří si mě někde odchytili a rozmluvili mě, pro mě často byli velmi zajímaví. (Povedlo se mi získat klienta, dobré kontakty i nové kamarády.) Jenomže… když se někdo nedá do řeči se mnou, nepokecáme si. Znáte ty lidi, co se na konferenci nebo v hospodě drží jako klíště starých známých a sami jdou akorát na záchod? Tak někde mezi nima jsem já a tvářím se, jako že mě zrovna hrozně potřebuje můj telefon.

Akorát mám pocit, že přicházím o všechnu tu srandu kolem…

Networking na WebExpo 2010

Co vám poradí Jeanne?

Snadné cíle

Pro networkovací začátečníky je nejlepší najít si „snadné cíle“ (seřazeno od nejjednodušších po nejnáročnější):

1. Loners (Osamělí jezdci)

Lidi, kteří postávají kolem a zaujatě čtou Twitter, jsou na tom stejně jako vy. => Jsou nejsnazší cíl. Překonejte se a běžte za nima.

Opening line: Ahoj, já jsem [jméno].

Jeannina témata pro krátký chitchat:

 • Akce (Jak se ti tu líbí? Byl jsi na [podobná akce]?)
 • Speaker / přednášky (Jaký máš názor na [speaker, téma přednášky]? Který [speaker, přednáška] tě zaujala? Na kterou část programu se těšíš?)
 • Jídlo a pití na akci
 • Práce, projekty (Co děláš? Čím se zabýváš?)

Pro začátek může krátký rozhovor trvat dvě tři minutky. Na Osamělých jezdcích se dostatečně oťukáte. A možná zjistíte, že si s některým z nich povídáte už půl hodiny.

Btw., Jeannin a můj oblíbený trik, jak si zapamatovat jméno: Když se vám dotyčný představí, zopakujte jeho jméno.
A: „Ahoj, já jsem A.“
B: „Těší mě, A, já jsem B.“

2. Organizátoři

Pokud jste na konferenci nebo oborovém setkání, někde mezi networkujícími bude proplouvat organizátor. Ten vás vždycky vyslechne a stráví s vámi pár minut (pokud se zrovna něco nehroutí). Může vám doporučit zajímavou část (budoucího) programu, seznámit vás se zajímavými lidmi apod. Není od věci něco na akci pochválit (otevřete si k němu dveře).

3. Speakeři

Na konferenčních aferparties vždycky potkáte speakery. Ti z principu očekávají, že za nimi budou lidé přicházet a ptát se jich na různé věci týkající se přednášky.

4. Virtuální přátelé

Vzájemně se followujete na Twitteru a už jste spolu prohodili pár cyberslov, tak proč se neseznámit f2f?

Pokud někoho znáte z povzdálí (Twitter, blog, sledujete jeho odbornou práci), máte umetenou cestičku: Víte, co ho zajímá. Můžete pochválit, co dělá, zeptat se na doplňující informace. („Moc se mi líbil tvůj článek o [téma]. Co si myslíš o [podobné téma]?“)

5. Skupinky

Skill pro mírně pokročilé: Vstoupit do skupinky a začít se s ní bavit.

Opening line: Můžu se k vám přidat?

(Jednoduché jak facka, ale občas to stojí hodně odvahy. :-))

Pak se buď zapojte do aktuálního tématu, nebo začněte s chitchatem, viz Osamělí jezdci.

Dejte si cíl

Když zjistíte, že to jde a že vám nikdo neukousne hlavu, můžete začít trochu trénovat. Jeanne si dává cíle: Ze začátku může stačit seznámit se s 5 novými lidmi, než si dovolím upíchnout se v koutě se starými kamarády.

„Abys našel princeznu, musíš nejdřív políbit spoustu žab.“

Ne každý nový člověk bude úžasný, ne s každým mě čeká obchod, ne každý je pro mě užitečný kontakt, ne každý se po tomhle večeru stane mým kamarádem.

(Banalita? Pro mě bylo právě tohle novinka. Networkování jsem dřív neměla moc ráda, protože mi připadalo, že bych se s každým měla umět zapovídat na půl večera, a znervózňovalo mě, že to tak nefunguje. Je úleva slyšet, že je to úplně normální.)

Co s kontakty

Získané kontakty si někam uložte. Druhý den se můžete připomenout e-mailem („Posílám slíbené [XY]…“), začít daného člověka followovat, přidat si ho na FB nebo na LinkedIn, zavolat (pokud se na tom předem dohodnete)…

Pravidlo č. 1: Pokud nechcete vypadat jako bláznivý stalker, nedělejte to vše naráz.

Pravidlo č. 2: Pokud nechcete vypadat jako zatracený ignorant, zareagujte alespoň na ty podněty, které druhý den udělá protistrana.

Až se někde potkáme, přijďte se seznámit!

Jak jste si všimli, spadám vám do kategorie virtuálních známých – čtete můj blog a už víte, co mě zajímá :-) (Kdo neví, podívá se do titulku nahoře.) Takže až mě někde potkáte, určitě za mnou přijďte. Potřebuju trénovat.

Zaujal vás článek? Ráda vám dám vědět, až vydám nějaký další. Přihlaste se k newsletteru.

Autor textu

Marie Háková (Grafová)

Jsem editorka a „social media copywriter“ (píšu na zakázku jako každý jiný copík, ale specializuju se právě na toto médium). Bloguju o tom, jak tvořím obsah, aby se i vám vymýšlelo a psalo lépe. Proč se mi říká Sibiřanka? Inu, zeptejte se průměrného Pražáka, kde leží moje rodné Beskydy…

4 komentáře

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 • no, skoda, ze nechodim na akcie, na ktore chodis ty a naopak :-D ale keby naaahodou niekedy v buducnosti, tak sa prihovorim :-D

 • Ahoj, nedávno jsme se v Palandě potkali. Máme tedy podobný průběh večera, i když si myslím, že již nějaký krok jsem udělal. Ale tvé reakce mi daly dojem, že komunikuješ schopněji. Možná, tím když máš poblíže svou partu.

  • V Palandě jsem seděla mezi lidmi, se kterými už se znám. A navíc to bylo chvilku PO Jeannině workshopu, takže jsem trochu uplatňovala, co jsem se naučila. :-)

 • Hm, “vplout” do konverzácie si ešte viem prestaviť. Ale už som zažila situácie, že sa chcem zo skupinky stratiť a spraviť to elegantne. A obávam sa, že mi to moc nešlo. Nikdy ma nevie napadnúť nejaká kúzelná vetička, ktorou by som “ospravedlnila” svoj odchod. Poradíte? :o)

Sibiřanka diktuje Tvořím obsah pro firmy & sdílím, jak to dělám