Osnova: univerzální zrychlovák pro psaní

Pančelky ve škole měly pravdu. Psaní s osnovou je prostě super: text dostává řád a hlava mantinely. Při samotném psaní se nemusíte rozptylovat tím, kam vás písmenka (ne)zavedou, a vysypete je ze sebe raz dva.

Jak se píše s osnovou

Rychleji. Pohodlněji. A, pokud můžu mluvit za sebe, s větší chutí.

Psaní furtpryč se mi několikrát ošklivě vymstilo na pekelné nestíhačce a slušné frustraci z toho, jak si ten text sakra dělá, co chce. Každá moje práce na větším obsahovém celku teď začíná pár minutami nad osnovou. Ty mi ve výsledku ušetří i pár hodin času; v případě blogu taky pár skoro dokončených a pak zahozených článků, které měly možná fajn nápad, ale ztratily pointu.

Je to jednoduchý #jakfacka:

 1. Celý zamýšlený text popíšu jednou větou.
 2. Přípravím si jednotlivé body.
 3. (Každý bod znovu shrnu jednou větou.)
 4. Linerárně seřadím body.
 5. Jdu psát a soustředím se už jen na rozvinutí bodů.
 6. Profit! :-)

Moje oblíbené základní osnovy

V zásadě se nabízejí dva základní rámce, ve kterých osnovy vytvářet. Lze je samozřejmě rozšířit a přiohnout podle toho, co potřebujete napsat.

Osnova příběhová:

 1. Úvod: Dát důvod, proč se o příběh vůbec zajímat – nahodit udičku
 2. Stať: Odehrát příběh
 3. Závěr: Zakončit ho tak, aby zanechal ten správný dojem

Práci s příběhem má skvěle zmáknutou René Nekuda na kurzech tvůrčího psaní. Využívám ji ale i v mnohem menším rozsahu, např. v postech na sociálních sítích. Pro ty si ji sice fakt nepíšu, mám ji podvědomě v hlavě.

Osnova markeťácká (FAB):

 1. Feature: Co to je
 2. Advantage: Proč to tak je / Jak to funguje
 3. Benefit: Co z toho bude mít čtenář

Na rozdíl od příběhové osnovy se ve FABce dají body jednoduše prohazovat.

V čem si osnovu chystat

 • Na začátek dokumentu: Když jde jen o pár bodů nebo rozvinutí pevné struktury, je seznam na začátku dokumentu k nezaplacení. Tohle nás nutili psát do slohovek, pamatujete? A dávalo to dost smysl. Navíc na tuhle osnovu nepotřebujete nic dalšího.
 • Na jednotlivé papírky: To je super, když chcete vidět zpracovávanou věc jako celek. Nejdřív vše vyhážete na papírky (1 myšlenka = 1 papírek), pak seřadíte za sebou, jak dávají smysl. Za mě super pro delší texty.
 • Do mindmapy: Pro opravdu velké projekty mám ráda kreslení pavouků. V úvodní skicovací fázi se nemusím zabývat tím, co kam patří a jakou to má prioritu, ale nejdřív z hlavy vyhážu věci tak, jak na sebe asociativně navazují. Pro mindmapy určitě doporučuju školení Dana Gamrota.
 • Kamkoliv, co máte po ruce: Náhlá inspirace, rychlá myšlenka… Kašlat na hledání papírků a čmárání mindmap. Hesla si zapíšu kamkoliv (mobil ftw!) a někdy později zpracuju podrobněji.

Psaní bez nervů

Oprášit tenhle starý postup ze základky stojí za to. Když to drhne, vytaste osnovu a zbytek už se napíše skoro sám.

Rychlým písmenkům zdar!

Zaujal vás článek? Ráda vám dám vědět, až vydám nějaký další. Přihlaste se k newsletteru.

Autor textu

Marie Háková (Grafová)

Jsem o 20 % nesnesitelnější než Lisa Simpson. Čtu, píšu, koukám kolem sebe, žiju a užívám si. Social Media Lead v agentuře Bubble (followbubble.com) & editorka Tchibo Blogu (tchiboblog.cz).

Zatím žádný komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.