Sibiřanka diktuje Tvořím obsah pro firmy & sdílím, jak to dělám

Instagram v roce 2011: čtyři sloupečky a pár filtrů na nekoncepční fotky

Vážení velevážení! Máme tady výstavku, jakou svět neviděl! Dobře, možná ji neviděl jenom pár let, ale na internetu je to stejné, jako kdyby neexistovala nikdy. Vítejte v instagramovém pravěku na screenshotech z roku 2011.

Dělám si prdel z lidí, co se uprostřed procházky (nebo instawalku, což je procházka, kterou děláte jenom kvůli tomu, že potřebujete něco fotit) zastaví a cvakají náhodný objekt, protože „se jim hodí do gridu“, ale upřímně: i já si plánuju pořadí fotek tak, aby moc netahaly za oči. Až jsem skoro zapomněla, že Instagram nebyl vždycky idealizovaný svět ve 3×3 čtverečcích.

V roce 2011 bylo vůbec, podle dnešních měřítek, všechno nevkusné: buclaté ikonky se zrcadlovým efektem jsou něco jako osmdesátkové ramenní vycpávky. (Bonus: najdete „starý“ Instagram? Bonus2: kolik mrtvých sociálních sítí vidíte?)

Screenshot z mého telefonu. Vidíte tu ikonku EDGE?! :-)

Hnusné byly i fotky, co se daly fotit v tom nejlepším případě iPhonem 4 (v prodeji byl od července 2010, Instagram jste si mohli poprvé stáhnout v říjnu téhož roku). Většinou byly spíš focené na iPhone 3 nebo 3G. A nevím, jestli si to pamatujete: ještě iPhone 3G neuměl pořádně ostřit. Což v té době bylo každému na Instagramu putna, protože tak vypadaly všechny fotky z iPhonů a na jiných telefonech Instagram nefungoval. Aplikace pro Android vyšla až v dubnu 2012.

Můj IG profil. Podle fotek je to zhruba leden 2012.

Ale hlavně! Lidi! Grid byl čtryřsloupečkový. To bylo loni paniky, že Instagram zavede jako novinku řazení do čtyř sloupců.

Následující screenshot je z dubna 2012, to už jste si aspoň mohli do profilu napsat nějakou pěknou sebereflexi. A objevuje se první ladění: aspoň dávat vždycky stejný filtr.

Instagram po drobném redesignu – duben 2012

Už jsem říkala, že bylo všechno kulaté a lesklé? Mrkejte na ty tlačítka.

A samozřejmě taky na to, jak velké slávě se Instagram tak nějak všeobecně těšil. Jo no.


Žádné fotky ze screenshotů výše už na mém profilu nenajdete. Až na čestné výjimky zmizely v rozvodovém tornádu; prostě mi připomínaly něco, co jsem na očích mít nechtěla.

Zaujal vás článek? Ráda vám dám vědět, až vydám nějaký další. Přihlaste se k newsletteru.

Autor textu

Marie Háková (Grafová)

Jsem editorka a „social media copywriter“ (píšu na zakázku jako každý jiný copík, ale specializuju se právě na toto médium). Bloguju o tom, jak tvořím obsah, aby se i vám vymýšlelo a psalo lépe. Proč se mi říká Sibiřanka? Inu, zeptejte se průměrného Pražáka, kde leží moje rodné Beskydy…

1 komenář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sibiřanka diktuje Tvořím obsah pro firmy & sdílím, jak to dělám