Sibiřanka diktuje Tvořím obsah pro firmy & sdílím, jak to dělám

Moje sketchnotovací začátky

Sketchnotes (vizuální poznámky) pomáhají tříbit myšlenky, zvyšují soustředění na téma, usnadňují zapamatování a jo, taky vypadají hezky. Prokousávám se návodnou knihou Příručka skečnoutingu* a postupně je zapojuju do svých zápisků. A je to super! Tak super, že i když nejsem zdaleka na konci, o pár listů svého sketchnotovacího sešitu se s váma chci podělit.

*Slovo „skečnouting“ je mi fakt nepříjemné, ale alternativní jednoslovný český název mě nenapadá.

Příručka skečnoutingu je bezva, i když už trošku sketchovat umíte

Kreslila jsem si vždycky. Učitelé mě za to sice prudili, ale mně se z poznámek proložených čmáráním prostě líp učilo. Dneska na mě občas někdo nový ošklivě kouká na schůzkách (těch kde spíš poslouchám), ale mně se líp soustředí na to, co slyším. Trochu už sketchnotovat umím a tenká černá fixa je můj dobrý kamarád.

Ovšem Příručka to bere hezky od startovní čáry a pomáhá mi s těmi fázemi sketchování, ve kterých jsem ze sebe byla spíš nešťastná. Sketchovat myslím naučí i ty, kdo se o obrázek pokusili naposledy před třiceti lety ve výtvarce.

prirucka01
prirucka02

Plná nadšení jsem se, ač mám Příručku teprve rozkoukanou, pustila do nenásilného zapojování sketchnotingu do běžných zápisků.

Přednášky o architektuře s pár sketchnotama

Chodím teď na cyklus přednášek Praha neznámá, které jsou, dlužno podotknout, plné údajů a taky nákresů nikdy nerealizovaných staveb. Idejí a takových těch snadno sketchovatelných věcí je v nich jen pomálu.

Přesto jsem zapojila pár postupů z Příručky a jsem fakt spokojená. Sketchnotové postupy mi tady pomáhají držet souvislosti, zachycují důvody ne/realizace staveb a z přednášky jsem si zapamatovala mnohem víc než před tím.

je-to-super

Kreslím tady tužkou a teprve zpětně jedu fixkou, protože často nevím, co je jen odbočka a co je fakt důležité. Hodně mě baví nově objevená „trasa sketchnotování“: stezka.

PN01_nahled
PN02_nahled
PN03_nahled
PN04_nahled

Mmch, puntíkatý papír je na sketchnotování zatím nejlepší podklad, co jsem kdy zkusila. Ňuňu žlutý sešit s puntíky jsem koupila v Papírně. U fixů nedám dopustit na Faber-Castell Ecco Pigment (0.6).

Sketchnotovací rozšíření pro šprty

Kreslené poznámky místo řádků zaplněných písmenky jsou bezva, co? :-) Tak si dáme nášup:

Zaujal vás článek? Ráda vám dám vědět, až vydám nějaký další. Přihlaste se k newsletteru.

Autor textu

Marie Háková (Grafová)

Jsem editorka a „social media copywriter“ (píšu na zakázku jako každý jiný copík, ale specializuju se právě na toto médium). Bloguju o tom, jak tvořím obsah, aby se i vám vymýšlelo a psalo lépe. Proč se mi říká Sibiřanka? Inu, zeptejte se průměrného Pražáka, kde leží moje rodné Beskydy…

2 komentáře

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  • Já jsem četl Nápady na ubrousku. Začátek dobrý, ale pak mi to přišlo zbytečně složitý. Prostě z toho kreslení obrázků dělal příliš velkou vědu a to mě nebavilo.

    • Tak toho se, Honzo, bát nemusíš. Měla jsem v rukou obojí a Skečnouting je pojatý mnohem jednodušeji a návodněji.

Sibiřanka diktuje Tvořím obsah pro firmy & sdílím, jak to dělám