Tvořím obsah pro firmy & sdílím, jak to dělám

Nerecenze – Nokia Lumia 800

N

Budu přísně neobjektivní a vynechám parametry, které vy možná považujete za důležité. Proto „nerecenze“.

Všechno tohle jsem chtěla tweetnout, ale znakový limit mi byl krátký…

Na jaké telefony jsem zvyklá

Vůči Lumii je slušné na začátek uvést, že jsem Apple prcina. Před rokem jsem si pořídila první iPhone a po měsíci používání jsem došla k závěru, že nepotřebuju hledat jiný typ telefonu. Lumii mi, stejně jako asi 10 dalším lidem z českého Twitteru, půjčila společnost Nokia k vyzkoušení.

Dříve jsem měla Android (utekla jsem), dvě symbianové Nokie z E-řady (ve své době velká spokojenost) a před tím pár dumbphones.

Co čekám od telefonu / komunikátoru

Moc nevolám, radši smskuju (jsem SMS generace). Visím na socsítích & spravuju socsítě pro klienty. Kontroluju e-mail a odepisuju na to, co hoří, nebo co můžu vyřídit hned. Řeším práci v Basecampu a občas otevírám nějaké dokumenty. Zapínám IM, když na něm něco potřebuju. Zcela nouzově fotím („Jé, hele, vtipná cedule! Cvak.“) Hledám na netu to, co mi zachrání zadek (spoje MHD, adresu schůzky…). Hraju hry sudoku v metru. Koukám na zprávy při snídani. Procházím RSSko. Jo a mám nastavený budík.

Nepotřebuju řešit kalendáře, vytvářet dokumenty, psát kód, fotit umělecká díla (ehm), točit a stříhat video, poslouchat muziku, na dálku odpalovat bomby…

Pokud jsou vaše požadavky jiné, měli byste si přečíst jinou recenzi. Pro ty, kdo mobil využívají podobně, mám pár postřehů:

Když jsem dostala do ruky Lumii…

…rozhodla jsem se používat ji pár dní jako primární telefon a klidně si ji nechat, když budu spokojená.

Kdybych si ji jen prohlédla a vyzkoušela (asi milion uvozovek – těch deset minut ochmatávání telefonu není zkoušení) v obchodě, odnesla bych si ji domů. Drží se skvěle (lépe než cihloidní iPhone), displej reaguje srovnatelně s iPh, kostičky v menu se mi zvrhle líbí.

Ale taková idyla to není, co?

Jak jste to poznal, Watsone?

Ve většině popsaných věcí mi Lumia vyhovuje. Je tu jen jedna nepříjemnost: Nemá vychytané detaily, kterých si na iPhone ani nevšimnete, dokud o ně nepřijdete. Proto si myslím, že jen málo iPhonistů by svůj telefon vyměnilo.

(No problem, pokud by se nezačaly šířit zkazky o iPhone killeru.)

Situace první: Ovládání poslepu

Vstávám dle mého názoru nechutně brzo, tj. za tmy. Abych se probrala, praktikuju adrenalinový sport: otevřu hned po probuzení maily. Lampička je tabu (kvůli D.), takže jen sáhnu po telefonu, nahmatám nebo nenahmatám prohloubené tlačítko, po paměti telefon natočím, rozsvítím displej a jedu. První ráno s Lumii jsem objevila, že žádný hmatový orientační bod neexistuje.

Troll face

Btw., applí mobile devices (tj. iPhone a iPad) jsou mj. díky takovému detailu dobře ovladatelné i nevidomými. Doufám, že to windowsí zařízení časem doženou.

Situace druhá: Vypínání zvonění

Schůzka. Zapomněla jsem vypnout zvonění. (Vždycky zapomenu.) Sáhnu do kabelky, nahmátnu hardwarové cvakátko a přecvaknu. End of story.

Nechtějte, abych vám popisovala procesí na Lumii. Pointa je, že vyzvánění nevypnete nenápadně (nebo jsem nezjistila, jak).

Troll face

Situace třetí: Ranní prokrastinace

Zase trochu osobní sonda: Když mě probudí přečtené e-maily, zimomřivě dohopsám do koupelny, zapnu v ní topení, a pak rychle zmizím zpět pod peřinu. Mám asi půl hodiny na čumákování, tj. čtení Twitteru a blogů v RSS čtečce.

Problém č. 1: Nevidím hodiny! Zobrazím je tajemným hmatem, ale nevidím je ustavičně během čumákování. Takže se někde začtu a přijdu pozdě / vyhoří nám koupelna. (Opakuji: Toto jsou moje postřehy a moje potřeby. Možná to máte jinak. To je fajn.)

Problém č. 2: Prohlížeč nemá vychytaný Google Reader v mobilní verzi a tak nezmenšuje fotky na velikost displeje. Text ano, ale já čtu blogy s hodně obrázkama. Jako ve školce.

Problém č. 3, co by neměl být problém: Moje oblíbené prokrastinační appky mají tak nepohodlné ovládání, že mě nebaví prokrastinovat. (Mluvím hlavně o Twitter app pro WP. Musí se nad ní přemýšlet, stejné hmaty dělají v různých situacích různé věci. Nechci u toho přemýšlet.)

Troll face

Situace čtvrtá: Správa FB stránek

V mém případě jde do tuhého, vám je to asi fuk. Aktuální verze FB app neumí jednoduše otevřít pages a spravovat je (publikovat a mazat příspěvky). Tady jsem vážně v pytli, protože tyhle funkce potřebuju, abych měla peníze, které bych mohla utrácet za další krásné telefony.

First world problems.

Meme

Podobně je na tom Basecamp – na rozdí od iPhone zde nefunguje v odlehčené, dobře použitelné mobilní verzi. Snad to 37signals brzy změní.

Situace pátá: Bing!

Zatímco aplikaci třeba někdo doplní, Bingu se uživatel Nokie nezbaví. V pravém dolním rohu je dotykové tlačíko, které spouští Bing – shodou okolností se tohoto místa dotýkáte tím velký svalem, který hýbe palcem. Pokud máte velkou ruku, připomíná používání Lumie oblíbeno hru „Bing(h)o!“. (Mně se to neděje, klukům z práce se spouštěl co minutu. Asi Lumii špatně drželi. :-))

Meme se Steve Jobsem

Edit: Místo Bingu se bude na (v ČR prodaných) Lumiích vyhledávat Seznamem.

Co z toho plyne?

Body 1.-4. jsou důvody, proč jsem se vrátila k iPhone. Bod 5. jsem si neodpustila, už kvůli tomu meme…

Důvody 6. (chybějící sdílení internetu) a 7. (malá výdrž baterky) jsem vynechala, protože by měly být co nevidět opraveny a na telefon se dostanou v pravidelném update.

Myslím si, že kdyby Nokia udělala ze svých vývojářů nejprve Apple fanatiky, a pak je nechala doladit Lumii, měli bychom dnes v ruce opravdový iPhone killer. Protože ono to šlo udělat líp.

Možná mi bude něco chybět

 • E-maily, o kterých vím, ale nechala jsem je nepřečtené (protože jsou nevyřešené – viz Inbox Zero), už na hlavní obrazovce nesvítí. (iPhoní červené kolečko je tak deprimující!)
 • Integrované Officy jsou fajn. Navíc se synchronizují přes SkyDrive.
 • Ikonky jako dlaždičky mi připomínají staré Nokie & jsou sexy.

Meme s Chuckem Norrisem

Závěr: Nokia Lumia 800 je…

…pracovní telefon pro kancelářský typ: Ano.

…iPhone killer: Ne.

Autor článku

Marie Háková (Grafová)

Jsem editorka a „social media copywriter“ (píšu na zakázku jako každý jiný copík, ale specializuju se právě na toto médium). Bloguju o tom, jak tvořím obsah, aby se i vám vymýšlelo a psalo lépe. Proč se mi říká Sibiřanka? Inu, zeptejte se průměrného Pražáka, kde leží moje rodné Beskydy…

28 Comments

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

 • Z článku jsem nabyl dojem, že asi příliš nechceš poznávat co a jak je jinak či řešit (popravdě, on se těžko hledá důvod pro učení se toho samého jinak), ale přesto:

  „Vypínání zvonění“ -> nahmátneš hardwarové cvakátko a přecvakneš zvonění / vibrace kliknutím na ko kolečko vpravo nahoře, u kterého je to napsané

  „Prohlížeč nemá vychytaný Google Reader“ – > asi Google nenabízí mobilní verzi? Úžasná čtečka je NexGen Reader – http://www.windowsphone.com/cs-CZ/apps/643381de-4724-e011-854c-00237de2db9e

  „Twitter app pro WP“ -> http://www.windowsphone.com/cs-CZ/apps/0b792c7c-14dc-df11-a844-00237de2db9e nebo http://www.windowsphone.com/cs-CZ/apps/b5783f78-e53d-e011-854c-00237de2db9e jsi zkoušela?

  „Situace pátá: Bing!“ -> jo, v ČR k ničemu. Nahradí jej Seznam.cz. Na Google můžeš hledat vždy tak, že klidně přímo na homepage si dáš odkaz na URL ;)

  • Radku, díky za doplnění. Pointa ale je, že kvůli novému telefonu nechci měnit zvyky, které mi zcela vyhovují.

   Zvonění – Tj. opravdu musím něco ťukat na obrazovce? Není čistě hardwarový způsob?
   GReader – Nechci, děkuji. Používám 3-5 zařízení (jak kdy) a vyhovuje mi syncovaná čtečka dostupná kdekoliv (i na zařízeních, která nejsou moje – tj. kam nic neinstaluju).
   Twittapp – Není to ten kardinální problém, ale díky za tip.
   Hledání – Ano, napadlo mě napsat do prohlížeče Google. Když ale potřebuju zachránit zadek, potřebuju to rychle.

   • „Zvonění – Tj. opravdu musím něco ťukat na obrazovce“ — a on nějaký jiný telefon má tlačítko „MUTE“? Jo, jednou ťukneš na obrazovce.

    „napadlo mě napsat do prohlížeče Google“ — nemusíš to psát pokaždé. Stačí to napsat 1x a tuto záložku si připnout přímo jako dlaždici na domovskou obrazovku. Anebo si stáhnout „Google Search“ aplikaci. Pak je to 1x kliknout na dlaždici.

    „kvůli novému telefonu nechci měnit zvyky“ — to je samozřejmě bez debat.

    Když někdo používá zařízení X není moc motivace jak +/- to samé v bleděmodrém dosáhnout v Y.

   • tady někdo nezná iPhone? ano ten má MUTE tlačítko a na něj marie narážela…

   • ano, téměř každý androidový telefon má hw tlačítko na odemykání obrazovky, které ztiší telefon, který právě zvoní

   • Ke zvolání: Ano, jsou telefony, na kterých není nutné hledat jakékoli tl. mute. Jednoduše je otočíte displejem dolů — a je hotovo. Z výroby, žádné nastavování. Nebudu je tu však chválit — pro Radka jsou dílem zmateného velkého bratra, Sibiřanka od nich utekla (předpokládám od některé levné a dýchavičné parodie na telefon). Tedy jen pro úplnost (každý ze tří moderních systémů přináší jiné výhody, vesměs se vykrádají).

   • Pravda, měla jsem hardwarově nejhorší Android ever (Vodafone 845, čisté zlo), ale moc mi nevyhovoval ani Davidův Nexus. Android není špatný, WP není špatný. Lumia byla fajn, ale iPh killer to pro mě není => když UŽ MÁM iPh, bylo pro mě lepší vrátit se k němu. Věřím, že někomu jinému bude WP naopak vyhovovat. Je čistý, neruší, pracovní telefon jak vyšitý.

    K tomu mute – já řeším „preventivní“ vypínání zvonění (tichý režim), ztišení vyzvánějícího telefonu je druhá věc.

   • „a on nějaký jiný telefon má tlačítko „MUTE“?“

    Ano, všechny Palm telefony posledních 10 let.
    Posléze i iPhone (všechny) a pokud se nemýlím, tak i dost Androidů.

   • „vyhovuje mi syncovaná čtečka dostupná kdekoliv“ — sorry za spam (kdyžtak to spoj do jednoho komentáře), ale i toto NextGen řeší -> je to *synchronizovaná* čtečka pro Google Reader účet…

   • Pak není co řešit, díky za doplnění.

 • Bod 1. mi nedá nevzpomenout na pasáž o představě Steva Jobse o likvidaci jakýchkoliv hardwarových ovládacích prvků na iPhonu v pozdějších verzích. Třeba se té myšlenky dočkáme s iPhone 5 a Sibiřanka zahodí i iPhone. :-)

 • Mě u těchto nových telefonů vadí především nemožnost ho slušně používat bez kdejakého cloudu, a jiných buzzwordu

  btw bing tlačítko je opravdu pekelné, jeden z důvodů proč jsem telefon vrátil v 14ti denní lhůtě

  • Přesně tak, neskutečně mě irituje, když mě mobil nutí, abych odsouhlasil odesílání svých dat,soukromých informací a dal neomezený souhlas s nakládání s nimi, abych vůbec mohl používat některé funkce (viz Ťamťung s androidem) telefonu.

 • Jo já doufám, že hw tlačítko na hlasitost zůstane, protože je to méně „drzé“ nahmatat poslepu a ztlumit než přerušit oční kontakt a chvilku matlat. Odemknout -> mute. 2 gesta

 • Promiň, ale ty jsi fakt iPhone prcina :) (nic ve zlém). Jen teda nechápu když nechceš nic jiného než iPhone, proč jsi kupovala něco jiného než iPhone… ? A proč o tom vlastně píšeš…

  • Viz začátek článku – dostala jsem Lumii k otestování. Článek vyvrací fámy, že Lumia je iPhone killer.

 • Ke ztišení vyzvánějícího telefonu jedním HW tlačítkem: Jakmile Lumia zazvoní, stačí nahmátnout to velké tlačítko na hlasitost a stisknout ho (je jedno jestli volume up nebo volume down). V tu chvíli se vyzvánění ztiší. Děkuji za pozornost.

 • ten předvolený seznam.cz je co? najde to aspoň obchod s psím žrádlem? nebo lednici?

 • Maru, na Lumii nejsou HW tlačítka na hlasitost + a – ? Pokud jo, tak aspoň na mém Dell Venue Pro jde přidržet „-“ až dokud nedojede hlastist na 0 a poslepu to určitě je možné bez větších obtíží zvládnout. Pravda, je nutné nejprve aktivovat telefon on/off tlačítkem a je to tedy pořád jeden úkon navíc oproti iPhone (a celkem dlouhý). Na druhou stranu nehrozí, že by se telefon sám přepnul v kapse/tašce/kabelce zavaděním o jiné věci, tak jak se to někdy stávalo Elišce.

  Co se týká dalších věcí, tak jak už říkal Radek – NexGen reader je klient pro Google Reader a je skvělý a pro basecamp existuje klient envision, který je všeobecně opravdu dobře zpracovaný, bohužel ale neumí writeboardy, což je škoda.

  • Tlačítka + a – asi jsou, asi by to s nimi takto šlo…

 • Je to killer. Málem mě to zabilo,… naštěstí jsem ho včas vyhodil…

 • Tak se mi zdá, že autorka většiny těch nesmyslů žije v zemljance, kde není elektřina, aby si ráno za tmy rozsvítila. Ne každému tento telefon vyhovuje, ale proč o tom hloupě pindat? Nechám si to, co mám rád i bez keců.

  • Tak se mi zdá, že autor celého komentáře v textu přehlédl uvedený důvod. :-P

Tvořím obsah pro firmy & sdílím, jak to dělám

Your sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.